پس از حادثه غرق شدن اتباع افغانی .. تنش در روابط افغانستان و ایران

علیرغم اینکه افغانستان و ایران تحقیق مشترکی در مورد غرق شدن اتباع افغانی توسط سپاه پاسدران انجام داده اند ، این حادثه باعث ایجاد بحران دیپلماتیک بین دو همسایه شد که از طریق روابط تجاری ، اقتصادی و فرهنگی در ارتباط هستند.

حاثه غرق شدن اتباع افغانی / رژیم ایران چند ده نفر تبعه افغانستان را با شکنجه به رود “هریرود” انداخته اند

هفته گذشته ، پارلمان افغانستان وزیر امور خارجه تازه منصوب شده ، محمد حنیف اتمار و سایر مقامات عالی رتبه را به منظور اطلاع از نمایندگان مجلس درمورد این حادثه که در اوایل ماه مه رخ داد ، احضار کرد.

تمار افزود: “تاکنون 16 افغانی نجات یافته اند ، و مفقودین نیز وجود دارند که احتمالاً توسط آب های رودخانه هریرود که توسط ایران ، افغانستان و ترکمنستان مشترک است ، شسته شده اند.”

تجمعات اعتراضی گسترده افغان ها :

تجمعات اعتراضی افغان های مقیم آلمان مقابل سفارت ايران در برلین و همچنین کنسولگری نظام در فرانکفورت در اعتراض بە جنایات اخیر نظام «دیکتاتور قرن» علیە مهاجران افغانستان  ” غرق شدن اتباع افغانی “.

تظاهرات ملت افغان‌ها در لندن علیه رژیم ایران :

کارباران توییتر با انتشار این هشتگ اعتراض به قتل افغان های توسط رژیم ایران
#StopKillingAfghans

اعزام هیاتی بلندپایه از افغانستان به ایران درباره مهاجران

 اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان نشستی را با حضور معاونش «یوسف غضنفر»، «حمدالله محب» مشاور شورای امنیت ملی و سایر اعضای شورای رهبری دولت برای بررسی وضعیت مهاجران و تقویت پلیس مرزبانی برگزار کرده است.

براساس اعلام ارگ، در این نشست در خصوص زندگی مهاجرین افغان در ایران و تقویت نیروهای مرزبانی برای کنترل بیشتر مرزهای بحث و تبادل نظر شد.

اعزام هیاتی بلندپایه از افغانستان به ایران درباره مهاجران
اعزام هیاتی بلندپایه از افغانستان به ایران درباره مهاجران

نماینده مجلس افغانستان: رژیم حاکم بر ایران مردم ما را می‌کشد و با بی‌شرمی سفیر ما را احضار می‌کند

سما نوشت: «‏مردم ما را غرق کردند و سوزاندند، حال وزارت خارجه رژیم ایران بیشرمانه سفیر ما را به خاطر اعتراض مردم مان به این جنایت و کشتار احضار کرده است.

دکمه بازگشت به بالا