عبدالله بزرگزاده فعال بلوچ از بازداشتگاه دیپورت اتباع خارجه ترکیه آزاد شد

پس از بازداشت دوهفته‌ای عبدالله بزرگزاده فعال حقوق‌بشر بلوچ توسط نیروهای امنیتی ترکیه، او امروز به شکل مشروط و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

حبیب‌الله سربازی برادر عبدالله روز چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۹ با انتشار توییتی در صفحه شخصی خود ضمن تایید این خبر نوشت «عبدالله بزرگزاده ساعت ۱۹ به وقت ترکیه امروز چهارشنبه ۴ تیر ۲۴ ژوئن ۲۰۲۰ به طور مشروط از بازداشتگاه دیپورت اتباع خارجه آنکارای ترکیه آزاد شد

و هر هفته تا زمانی که در دادگاه اداری قرار دیپورت در جریان است امضا بزند. فعلا در ترکیه بلاتکلیف خواهد بود. تشکر از همه کسانی که پیگیرند.»

عبدالله بزرگزاده فعال بلوچ از بازداشتگاه دیپورت اتباع خارجه ترکیه آزاد شد
عبدالله بزرگزاده فعال بلوچ از بازداشتگاه دیپورت اتباع خارجه ترکیه آزاد شد

عبدالله بزرگزاده در ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ توسط دستگاه اطلاعاتی ترکیه در منزل شخصی‌اش بازداشت شد و در بازداشتگاه دیپورت اتباع خارجی شهر آنکارا نگهداری می‌شد.

حبیب‌الله بزرگزاده سربازی برادر این فعال بلوچ گفت که ترکیه در ابتدا علت بازداشت برادرش را اتمام مهلت اعتبار اسناد اقامتی او اعلام کرده

ولی پیگیری‌های وکیل مدافع برادرش نشان داد که او به اتهام «اخلال در امنیت عمومی ترکیه» و «حمایت از گروه‌های تروریستی» بازداشت شده است.

حبیب‌الله بزگرزاده فعالیت‌های برادرش را منحصر به فعالیت علیه رژیم ضدبشری ایران توصیف و تاکید کرد که برادرش هیچ فعالیتی علیه ترکیه انجام نداده و دلیل بازداشت او می‌تواند «هماهنگی‌های بین ترکیه و رژیم ایران» باشد.

این فعال سیاسی در ادامه گفت:

«این نوع اتهامات را همیشه رژیم ایران به ما میزند و ما را حامی گروه‌های تروریستی می‌خواند و به نظر می‌رسد با درخواست حکومت ایران، حکومت ترکیه قصد دیپورت عبدالله را به ایران داشته است.»

دکمه بازگشت به بالا