تكذيب خبر تعلیق روابط تجاری ایران و امارات

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در واکنش به خبری مبنی بر تعلیق روابط تجاری ایران و امارات بیان کرد: این خبر از اساس کذب بوده و روابط این دو کشور همچون گذشته ادامه دارد.

روز گذشته (چهارشنبه) روزنامه جام جم در گزارشی مدعی شد که امارات تجارت خود را با ایران به حالت تعلیق در آورده است و نوشت:

«دبی تجارت خود را با کشورهای دیگر آغاز کرده اما تجارت خود با ایران را به حالت تعلیق در آورده است.

بسیاری از فعالان اقتصادی که تا چندی پیش کالاهایشان از کشورهای دیگر وارد دبی و سپس وارد ایران می‌شد.

اما چند ماهی است نتوانسته‌اند به این شهر سفر کنند و کالاهایی که در آنجا قرار دارند را به کشور بیاورند.

این در حالی است که قبلا برخی کالاها بدون ثبت سفارش وارد می‌شد اما کمبود کالا در بازار نشان می‌دهد همچنان حمل و نقل دریایی دبی با ایران انجام نمی‌شود.»

این موضوع با واکنش رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات مواجه شد و او با تکذیب قاطعانه این خبر در صفحه توییتر خود نوشت: امارات به کلیه کشتی‌هایی که به کشور وارد می‌شوند اعلام کرده موظفند گواهی سلامت خود را ۷۲ ساعت قبل از رسیدن ارائه دهند.

تكذيب خبر تعلیق روابط تجاری ایران و امارات
تكذيب خبر تعلیق روابط تجاری ایران و امارات

این اقدام پیشگیرانه جهت کنترل شیوع ویروس کرونا تشدید شده و عملیات قطع یا انفصال تجارت ایران و امارات که بعضی خبرگزاری‌ها درج کرده‌اند، صحت ندارد.

«دکتر فرشید فرزانگان» در توضیح بیشتر روابط کنونی ایران و امارات به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت:

تجارت ایران و امارات همچون گذشته ادامه دارد، روابط ایران و امارات در طول یک سال گذشته به سمت پیشرفت حرکت داشته و دو بار تماس از در سطح بالاترین مقام وزارت خارجه دو کشور و یک‌بار هم در سطح وزیر بهداشت دو کشور صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور هم کمک‌های انسان دوستانه دولت امارات به ایران فرستاده شد و پیشینه تاریخی و قرابت‌های فرهنگی موجود با این کشور، روابط ایران و امارات را عمیق می‌کند.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات افزود: با همه فراز و نشیب‌های روابط در طول سالیان، روابط این دو کشور در طول یک سال گذشته روابط رو به پیشرفتی میان دو کشور بوده و آمارهای موجود نشان می‌دهد که امارات، دومین شریک تجاری ایران بعد از چین بوده است و حجم عظیمی از تجارت ایران در مجموع صادرات و واردات را شامل می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا