به دلیل كرونا، تولید ناخالص ایران 15 درصد کاهش یافته است

فرهاد دژپسند با بیان اینکه برآوردی که ما داریم حدود ۱۵ درصد از تولید ناخالص ملی از این بیماری متاثر می شود افزود: البته در دنیا این رقم بیشتر است

وزیر اقتصاد در جلسه پارلمان گفت: “حتی اگر صادرات نفت بدون موانع ناشی از تحریم آمریکایی صورت گیرد ، به همه منابع لازم نخواهیم رسید.”

دژپسند اقتصاد را به عنوان دوران سخت و دشوار توصیف کرد و خواستار “سرمایه گذاری برای یافتن ظرفیت های جدید تولید و همچنین برنامه ریزی برای بالا بردن سطح سرمایه گذاری در ظرفیت های موجود” شد.

به دلیل كرونا، تولید داخلی ایران 15 درصد کاهش یافته است
به دلیل كرونا، تولید داخلی ایران 15 درصد کاهش یافته است

دژپسند در ادامه افزود:

 برای کمک به بخش های متأثر از بیماری کرونا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. از جمله از این مبلغ ۷۵ هزار میلیارد تومان از طریق سیستم بانکی به کسب و کار ها تسهیلات ارزان قیمت داده خواهد شد، حدود ۵۵۰۰ میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک خواهد شد و بخشی نیز برای اعتبارات هزینه ای بخش بهداشت و درمان تخصیص خواهد یافت.

همچنین با توجه به اثرات اقتصادی شیوع کرونا، در راستای کمک به معیشت و توان خرید مردم، ۲۳ میلیون خانوار از تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین در قالب کارت های خرید بهره مند خواهند شد.

برای بهبود در روند واگذاری‌ها تصمیم گرفته شد تا از ساز و کار بورس و عرضه سهام یا ارائه در ETF استفاده شود

با بیان اینکه، ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور بر اثر کرونا ویروس متضرر شده است، گفت: از ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی که دولت برای جبران خسارات ناشی از کرونا ویروس اختصاص داد ۷۵ هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات مستقیم ارائه و به زودی ابلاغ خواهد شد.

برای بهبود در روند واگذاری‌ها تصمیم گرفته شد تا از ساز و کار بورس و عرضه سهام یا ارائه در ETF استفاده شود، زیرا عرضه و فروش در بورس از شفافیت کافی برخوردار است.

دژپسند تصریح کرد: ۹ شرکت در رسته‌های مالی (بانک‌ها و بیمه ای) و صنایع فلز و معدنی و پالایش و پخش از اولین موارد واگذاری‌ها در بورس خواهند بود.

دکمه بازگشت به بالا