افزایش آزار و اذیت اقلیتهای مذهبی توسط رژیم ایران

کمیسیون آزادی مذاهب در آمریکا در گزارش جدیدی از آزادی مذاهب در ایران تحت حاکمیت آخوندی نوشت:‌ رژیم ایران همزمان با فشار داخلی و بین‌المللی آزار و اذیت اقلیتهای مذهبی را افزایش داده است.

در گزارش سالانه ۲۰۱۹ کمیسیون آزادی مذاهب در آمریکا پیشنهاد داده است که وزارت‌خارجه این کشور، رژیم ایران را به‌دلیل نقض سیستماتیک آزادیهای مذهبی به‌عنوان یک «کشور مورد نگرانی» لیست‌گذاری کند.

افزایش آزار و اذیت اقلیتهای مذهبی توسط رژیم ایران
افزایش آزار و اذیت اقلیتهای مذهبی توسط رژیم ایران

آزادی ادیان در ایران

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در روز جمعه ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ در راستای سیاست حمایت از آزادی ادیان که دولت دونالد ترامپ دنبال می‌کند بیانیه‌ای منتشر کرد که بر اساس آن حکومت ایران به فهرست کشورهای ناقض حق آزادی ادیان بازگردانده شد.

کمیسیون آمریکایی در امور آزادی مذهبی بین‌المللی در بیانیه سالانه ۲۰۲۰ ایران را براساس قوانین بین‌المللی آزادی مذهبی، به عنوان کشور مورد نگرانی ویژه قلمداد کرد و نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد.

در کارزاری جهانی، عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط همه زندانیان عقیدتی، که به دلیل پاندمی کرونا اکنون در معرض خطر بیشتری قرار دارند، می‌باشد.

بر اساس ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، هر فردی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به‌طور فردی یا جمعی و به‌طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

آزار و اذیت اقلیتهای مذهبی – یک مسیحی ایرانی پس از آنكه دولت او را به تبعید داخلی فرستاد و از وی به مدت شش سال زندانی كرد ، از رژیم ایران انتقاد كرد:

مقامات ایرانی در ماه نوامبر گذشته به ابراهیم فیروزی 33 ساله دستور داده بودند كه در شهر جنوب شرقی راسک در سیستان و بلوچستان تبعید شود ، هنگامی که وی حدود 1600 کیلومتر از خانه خود در حومه ای از پایتخت تهران ، خارج شد.

فیروزی پیش از دستگیری و محاکمه وی در سال 2013 ، نیم سال در زندان به اتهام خواستار اعتقاد به مسیحیان در سال 2011 بود.

افزایش آزار و اذیت اقلیتهای مذهبی توسط رژیم ایران
افزایش آزار و اذیت اقلیتهای مذهبی توسط رژیم ایران
دکمه بازگشت به بالا