ایران گزارش سازمان ملل درباره منبع موشک ها را رد كرد

روز جمعه ، ایران گزارش دبیرخانه سازمان ملل را در مورد منبع موشک هایی که در سال 2019 تاسیسات آرامکو را هدف قرار داده بود ، رد کرد.

وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه تهران نگران است که از سازمان ملل متحد به عنوان ابزاری جهت اغراض سیاسی استفاده شود ، اظهار داشت:

گزارش سازمان ملل متحد تحت فشار ایالات متحده و عربستان سعودی صادر شده است. “

این وزارتخانه تأیید كرد ، “این گزارش با ارائه پیش نویس قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل برای گسترش تحریم تسلیحاتی علیه ایران توسط ایالات متحده” همراه است. “

در این گزارش گفته شده که چندین مورد از سلاح‌ها و اشیایی که آمریکا در نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ توقیف کرده «منشأ ایرانی» داشته است

گوترش مدعی شد

برخی اقلام کشف شده از نظر طراحی ویژگی‌های مشابهی با اقلامی دارند که در یک واحد تجاری در ایران نیز تولید می‌شود یا دارای مارک‌های فارسی هستند و برخی نیز بین فوریه ۲۰۱۶ و آوریل ۲۰۱۸ به این کشور تحویل داده شده‌اند.

ایران گزارش سازمان ملل درباره منبع موشک ها را رد می کند
ایران گزارش سازمان ملل درباره منبع موشک ها را رد می کند

وی همچنین مدعی شد، پهپادهای مورد استفاده در حملات ماه می و سپتامبر نیز «سرمنشأ ایرانی» داشته‌اند.

به گفته او سازمان ملل متحد مشاهده کرده که برخی از اقلام موجود در دو مورد توقیفی ایالات متحده «مشابه یا عین» مواد یافت شده در بقایای موشک‌های کروز و پهپادهای مورد استفاده در حملات سال ۲۰۱۹ به عربستان سعودی بوده است.

بر اساس گزارش گوترش، سفیر ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به تاریخ ۲۲ ماه می (۲ خرداد) نوشته است: «سیاست ایران مبنی بر صدور سلاح در تناقض با تحریم تسلیحاتی شورای امنیت نبوده و تهران در این زمینه همچنان به طور فعال با سازمان ملل متحد همکاری خواهد كرد.»

قرار است اعضای شورای امنیت در اواخر ماه جاری میلادی درباره گزارش گوترش گفت‌وگو کنند.

گوترش در پایان گزارش چهارده صفحه‌ای خود نوشته است:

«من از همه كشورهای عضو می‌خواهم، از گفتار تحریک‌آمیز و اقداماتی كه می‌توانند تأثیر منفی بر ثبات منطقه داشته باشند، خودداری كنند.»

دکمه بازگشت به بالا