هشدار کنفرانس بین‌المللی حمایت از مردم لبنان، نسبت به دخالت رژیم جمهوری اسلامی در این کشور

کنفرانس بین‌المللی در حمایت از مردم لبنان به پایان رسید. شرکت‌کنندگان در این کنفرانس طی بیانیه‌ای توافق کردند کمک آنها فوری، کافی و متناسب با نیازهای مردم لبنان خواهد بود و تحت رهبری سازمان ملل به‌خوبی هماهنگ شده و این‌که به‌طور مستقیم به مردم لبنان ارسال می‌شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد: برخی کشورها نگران دخالت رژیم ایران و کمک این رژیم به شبه‌نظامیان حزب‌الله هستند.

هشدار کنفرانس بین‌المللی حمایت از مردم لبنان، نسبت به دخالت رژیم جمهوری اسلامی در این کشور
هشدار کنفرانس بین‌المللی حمایت از مردم لبنان، نسبت به دخالت رژیم جمهوری اسلامی در این کشور

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، از پرزیدنت ترامپ خواست برای کاهش دخالت رژیم جمهوری اسلامی به لبنان کمک کند. وی افزود:‌

ادامه سیاست اعمال فشار حداکثری از سوی ترامپ در خصوص لبنان، به سود حزب‌الله و رژیم جمهوری اسلامی تمام می‌شود.

مکرون گفته است که این کشور تلاش خواهد کرد کمک‌های گردآوری شده مستقیماً به مردم و نهادهای غیردولتی تحویل داده شود.

حزب‌الله لبنان، در کانون خشم و نفرت عمومی

تمرکز شعارهای خشمگینانهٔ قیام‌کنندگان لبنانی روی حزب‌الله از هم‌اکنون استبداد دینی حاکم در ایران را به هراس و نگرانی انداخته است.

روزنامهٔ حکومتی رسالت (۱۹مرداد۹۹) در حالی که مردم خشمگین و به جان‌آمدهٔ لبنان را «اراذل و اوباش» می‌خواند، در این زمینه نوشت:

«از لبنان خبرهایی می‌رسد که نگران‌کننده است. گروه‌های سازمان‌دهی شده‌ای از اراذل ‌و اوباش به ساختمانهای حکومتی از جمله مجلس و وزارت‌خارجه حمله کرده و بخش‌هایی از آن را غارت کرده‌اند. به‌نظر نمی‌رسد این واکنش طبیعی یک جامعه مصیبت‌زده باشد».

این روزنامهٔ حکومتی آشکارا مصیبت وارده بر مردم محروم و زندگی باختهٔ لبنان را در برابر نتایجی که تحولات کنونی می‌تواند برای حزب‌الله در بر داشته باشد، ناچیز خواند.

«بندر بیروت ویران‌شده و علاوه بر دهها کشته و هزاران مجروح صدها هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند. غیر از این، ذخایر حیاتی و امنیت غذایی چند میلیون لبنانی به خطر افتاده است.

این مصیبت بسیار بزرگ است اما در برابر خطری که امروز لبنان را تهدید می‌کند ناچیز است. به‌نظر می‌رسد امنیت ملی، استقلال سیاسی و هویت نسل‌های آینده لبنان در خطر باشد».

دکمه بازگشت به بالا