آمادگی ایران برای کمک به دولت افغانستان در پیشبرد روند صلح

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران که در راس هیاتی بلند پایه با هدف پیگیری توافقات انجام شده در جریان سفر اخیر آقای اتمر به تهران و به ویژه نهایی سازی متن سند جامع همکاریهای راهبردی دو کشور به افغانستان سفر کرده است،با سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

 در این دیدار که عصر روز گذشته(چهارشنبه 16 حوت) در مقر وزارت امورخارجه در تهران برگزار شد، احمد تمیم عاصی هدف از سفرش به تهران را زمینه‌یی برای سفر وزیر دفاع افغانستان به ایران در ماه حمل آینده و پایه‌گذاری فصل جدیدی از همکاری دو کشور در حوزه‌های دفاعی اعلام کرد.

وی از مواضع اصولی ایران در خصوص روند صلح در افغانستان قدردانی کرد و همکاری کشورهای همسایه برای به نتیجه رساندن تلاش‌های صلح را با اهمیت دانست.

معاون پالیسی و استراتژی وزیر دفاع تأکید کرد که دوستی با ایران برای افغانستان بسیار با ارزش است و تحت الشعاع روابط با هیچ کشور دیگری قرار نمی‌گیرد، زیرا ما روابط خود با ما را جدای از هر رابطه دیگری می‌دانیم.

در این دیدار، دکتر عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه از درایت و هدایت رئیس‌جمهور افغانستان برای گشایش فصل جدیدی از همکاری‌های دفاعی دو کشور قدردانی کرد و با توجه به اشتراکات مختلف و پیوندهای عمیق و برادرانه دو ملت، صلح و ثبات و امنیت دو کشور را یک‌پارچه و تفکیک‌ناپذیر دانست.

آمادگی ایران برای کمک به دولت افغانستان در پیشبرد روند صلح
آمادگی ایران برای کمک به دولت افغانستان در پیشبرد روند صلح

وی تصریح کرد:

از نگاه جمهوری اسلامی روابط با افغانستان از روابط دو کشور با سایر کشورها تأثیر نمی پذیرد.

وی با اشاره به وجود تهدیدات مشترک به ویژه تهدید تروریسم، لزوم همکاری نزدیک دوجانبه برای مقابله با تهدیدات را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دو کشور به تدریج به همکاری در سطوح بالاتر منجر شود.

عراقچی همچنین بر آمادگی جمهوری اسلامی برای کمک به دولت افغانستان در پیشبرد روند صلح تأکید کرد.

این در حالی است که احمد تمیم عاصی، روز چهارشنبه با معاون بین الملل ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین معاون بین الملل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح این کشور دیدار و گفت‌وگو نمود.

وی صبح امروز(پنج‌شنبه 17 حوت) نیز با امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دیدار و گفت‌وگو کرد.

محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز اخیرا در راس هیاتی به کابل سفر و با مقامات افغانستان دیدار و گفت و گو کرد.

بيتشر بخوانيد….

دکمه بازگشت به بالا