اعتراضات علیه ایران و حزب الله در شهر درعا سوریه

روز ۱تیر ۹۹ هزاران نفر از مردم در شهر بصرالشام در استان درعا در جنوب این کشور اعتراضات علیه ایران وعلیه دولت بشار اسد تظاهرات کرده و خواستار اخراج نیروهای تحت حمایت رژیم ایران شده‌اند.

به گزارش دیدبان حقوق‌بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است، این بزرگترین تظاهرات اعتراضی در این استان در دو سال گذشته است .

بر اساس این گزارش ، معترضان خواستار اخراج نیروهای تحت حمایت رژیم ایران و حزب‌الله لبنان از استان درعا شدند.

خبرگزاری استپ همچنین تصاویری منتشر کرده است که در آن گروه بزرگی شعار می‌دهند: “ایران، سگ‌هایت را جمع کن”و”نه حزب‌الله، نه ایران. “

آنها هم‌چنین خواستار سرنگونی دولت بشار اسد شدند.

به گزاری خبرگزاری آناتولی تظاهرات مردم شهر درعا در سوریه در واکنش به نصب مجسمه حافظ اسد در «درعا بلده» تظاهرات اعتراضی برگزار کردند. آنان شعارهای “زنده باد سوریه، گم شود اسد”، “خدا، سوریه و آزادی” و “سوریه متعلق به ماست نه خانواده اسد” سر می‌دادند.

اعتراضات علیه ایران و حزب الله در شهر درعا سوریه
اعتراضات علیه ایران و حزب الله در شهر درعا سوریه

تشییع جنازه طرفداران روسیه در درعا به تظاهرات علیه ایران و حزب‌الله تبدیل شد

تشییع جنازه تعدادی از نظامیان سوری از حومه شهر درعا، روز یکشنبه، به تظاهرات خشم علیه رژیم سوریه تبدیل شد و معترضان خواستار خروج ایران و «حزب‌الله» از این کشور شد.

سربازانی که در بصری الشام شرق درعا تشییع می‌شدند، وابسته به تیپ هشتم لشکر پنجم بودند.

این گروه نظامی توسط روسیه تشکیل و نظارت می‌شود. روسیه عناصری از مخالفان مسلح که کنترل درعا را در دست داشتند و در ژوئیه سال ۲۰۱۸ با رژیم ساز کردند را در آن جذب کرده‌است.

در همین راستا، دیده‌بان حقوق بشر سوریه از تظاهرات گسترده هزاران غیرنظامی و نیروهای «لشکر پنجم» در شهر بصری الشام در حومه شرقی درعا خبر داد و افزود که معترضان خواستار سقوط رژیم سوریه و خروج ایران و حزب‌الله از سوریه شدند و شعارهایی علیه خانواده اسد و رئیس‌جمهور رژیم سر دادند.

این نهاد گزارش کرد: این تظاهرات هنگام مراسم تشییع کشته شدگان «لشکر پنجم» که در اثر انفجار در روز شنبه کشته شدند و این اعتراضات از لحاظ گستردگی از زمان کنترل مجدد استان درعا توسط رژیم سوریه در سال ۲۰۱۸ بزرگترین تظاهرات به حساب می‌آید. مردم اکثر شهرها و روستاهای حومه شرقی در آن شرکت داشتند.

دکمه بازگشت به بالا