کره جنوبی به دلیل تهدید ایران سفیر تهران را احضاركرد

در اعتراض به اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی پیرامون پول‌های نفتی بلوکه شده ایران در کره جنوبی، سفیر ایران در این کشور احضار شد.

ایران کره جنوبی را تهدید به شکایت در مجامع بین‌المللی کرده بود.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ۲۹ تیرماه گفته بود در صورت عدم نتیجه‌گیری از فعالیت‌های دیپلماسی و ادامه بلوکه شدن دارایی‌های ایران در کره جنوبی ضمن احضار سفیر این کشور، مطالبات قانونی ایران را از طریق مراجع بین‌المللی پیگیری خواهیم کرد.

او با متهم کردن کرده جنوبی به داشتن «رابطه ارباب ــ رعیتی» با آمریکا خواستار آزادسازی فوری دارایی‌های ایران شد.

کره جنوبی به دلیل تهدید ایران سفیر تهران را احضاركرد
کره جنوبی به دلیل تهدید ایران سفیر تهران را احضاركرد

گزارش  روزنامه “تایمز کره”

 روزنامه “تایمز کره” وزارت امور خارجه کره جنوبی امروز سه‌شنبه ۳۱ تیر (۲۱ ژوئیه) سفیر ایران در این کشور را احضار کرد تا ناخشنودی کشورش پیرامون اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی در رابطه با درآمدهای نفتی مسدود شده ایران در این کشور را ابراز کند.

ایران کره جنوبی را تهدید کرده است که در صورتی که این پول‌ها را آزاد نکند، از این کشور به مجامع بین‌المللی شکایت خواهد برد.

این گزارش می‌گوید هفت میلیارد دلار پول نفت ایران از سپتامبر پارسال و به‌دلیل تحریم‌های آمریکا در دو بانک کره جنوبی مسدود شده است.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، ایران تنها می‌تواند از این دارایی‌ها برای واردات کالاهای انسان‌دوستانه مانند مواد غذایی و دارو از کره جنوبی استفاده کند، اما آمارهای گمرک این کشور نشان می‌دهد که کل صادرات کره جنوبی به ایران در نیمه اول سال جاری میلادی به ۹۰ میلیون دلار نیز نمی‌رسد.

قبل از تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی سالانه چهار میلیارد دلار صادرات و هشت میلیارد دلار واردات از ایران داشت.

واردات کره جنوبی از ایران در نیمه اول سال جاری تنها پنج میلیون دلار بوده است.

اخیرا مذاکراتی برای فروش دارو و تجهیزات پزشکی کره جنوبی به ایران آغاز شد و برخی اقلام دارویی نیز صادر شد.

https://t.me/mohajranir

دکمه بازگشت به بالا