کشور در آستانه نابودی قرار گرفته است!

ببینید چه بلایی بر سر کشاورزان زحمتکش آورده اند، نابود کردن گوجه‌فرنگی توسط کشاورز به‌دلیل به‌صرفه نبودن آن در دشتستان

روز گذشته کشاورزان دشتستانی که تمام دارایی و زندگی خود را با امید به تامین معیشت خود و خانواده‌اشان صرف کاشت و داشت گوجه‌فرنگی کرده اند،

به‌دلیل رکود اقتصادی و پائین بودن قیمت خرید از کشاورزان که حتی پول هزینه شده را نیز تامین نمی‌کند، محصولاتشان را که شیره‌ جانشان است، روی زمین ریخته و نابود کردند.

یکی از کشاورزان در حالی‌که گوجه‌فرنگی‌ها را روی زمین می‌ریزد و با پایش لگد می‌کند خطاب به وزیر کشاورزی می گوید:

«آقای وزیر کشاورزی بفرما، بفرما این است سال رونق تولید، بیا ببین، بیا ببین، تو که گفتی در دوران کرونا از کشاورزی حمایت می‌کنیم، بیا این حمایتت است؟ بجای اینکه ماشین خارجی بیاوری، از ما حمایت می‌کردی. بیا دم درب کارخانه رب گوجه بایست و ببین…».

ببینید چه بلایی بر سر کشاورزان زحمتکش آورده اند، کشور در آستانه نابودی قرار گرفته است!

رشد اقتصادی شاهنشاهی ایران که در حال رقابت با غول های شرق آسیا مانند ژاپن، چین و کره جنوبی بود

دورهٔ بین ۱۹۶۳ تا آغاز شورش های منتهی به سال ۵۷ در ۱۹۷۸ بیشک طولانی‌ترین دورهٔ رشد پیوسته از لحاظ درآمد واقعی سرانه در طول تاریخ ایران است.

در دوره ۱۹۶۳–۷۷ تولید ناخالص داخلی با احتساب تورم به‌طور متوسط سالانه ۱۰٫۵ درصد با نرخ رشد جمعیت سالانهٔ ۲٫۷ درصد رشد کرد و ایران را در شمار سریعترین رشدهای اقتصادی در جهان و در بین اقتصادهای در حال توسعه و توسعه یافته در جهان قرار داد.

در نتیجه، درآمد سرانهٔ ایران (به قیمت‌های آن زمان) از ۲۵۰ دلار در ۱۹۶۳ به ۱۵۰۰ دلار در در ۱۹۷۷ رسید که رشدی ۶ برابری را در طول ۱۴ سال نشان میدهد.

برعکس انچه که در طول این سالها به دروغ به خورد ایرانیان داده شده است این رشد سریع تنها نتیجهٔ آماری افزایش درامدهای نفتی نبود. در واقع، تولید ناخالص داخلی غیرنفتی با نرخ میانگین سالانهٔ ۱۱٫۵ درصد رشد کرد که بالاتر از نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت است.

رشد اقتصادی شاهنشاهی ایران که در حال رقابت با غول های شرق آسیا مانند ژاپن، چین و کره جنوبی بود
رشد اقتصادی شاهنشاهی ایران که در حال رقابت با غول های شرق آسیا مانند ژاپن، چین و کره جنوبی بود

در دوره ۱۹۶۳تا ۱۹۷۷ بخش کشاورزی سالانهٔ ۴٫۶ درصد رشد کرد، در حالی که بخش خدمات و صنعت رشد سالانه ۱۴٫۳ و ۱۵٫۰ درصد را نشان دادند. تولید خودروها، تلویزیون‌ها، یخچال‌ها و دیگر لوازم خانگی چندین برابر شد. به عنوان مثال در بازه نسبتاً کوتاه ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۷، تعداد خودروهای شخصی تولید شده که میتوانست با استاندارد های روز جهان برابری کند در ایران از ۲۹۰۰۰ به ۱۳۲۰۰۰ رسید.

دکمه بازگشت به بالا