پاسپورت‌ایندکس : گذرنامه ایرانی در میان 6 بدترین گذرنامه جهان است

بر اساس گزارش سال ۲۰۲۰ « پاسپورت‌ایندکس » گذرنامه امارات اول وایران از بین ۱۹۹ پاسپورت ارزیابی شده در رتبه ۱۹۴ ایستاده است.

پاسپورت ایران از بین ۱۹۹ کشور رتبه ۱۹۴ را به خود اختصاص داد! ، گذرنامه کشورهای اریتره،اتیوپی،سودان وحتی فلسطین نیز بالاتر از ایران هستند و بعد از ایران یمن است.

طبق اطلاعات وب سایت پاسپورت‌ایندکس ، شهروندان ایرانی می توانند از طریق گذرنامه ایرانی خود بدون ویزا فقط به 5 کشور جهان سفر کنند.

گذرنامه ایرانی در میان 6 بدترین گذرنامه جهان است
گذرنامه ایرانی در میان 6 بدترین گذرنامه جهان است

آنها همچنین می توانند با اخذ ویزا پس از رسیدن به مقصد به 28 کشور دیگر سفر کنند ، اما قبل از سفر به 165 کشور باید ویزا دریافت کنند.

ژاپن در صدر لیست بهترین گذرنامه های جهان است که شهروندان ژاپنی می توانند بدون روادید به 82 کشور جهان سفر کنند .

نیوزلند ، فنلاند ، اتریش ، امارات متحده عربی و ایرلند پس از ژاپن از معتبرترین گذرنامه های جهان هستند.

معتبرترین گذرنامه‌های سال 2019 معرفی شدند

 نتایج این رده‌بندی نشان می‌دهد که دارندگان گذرنامه (پاسپورت) کشور ژاپن می‌توانند بدون اخذ روادید (ویزا) به ۱۹۱ کشور جهان سفر کنند.

در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی دارندگان گذرنامه ژاپن و سنگاپور می توانستد آزادانه به ۱۸۹ کشور سفر کنند و از این نظر به طور مشترک در جایگاه نخست جهان قرار داشتند.

یورونیوز در گزارشی نوشت؛ گذرنامه سنگاپوری در آغاز سال ۲۰۲۰ با وجود دارای مجوز سفر بدون روادید به ۱۹۰ کشور جهان به جایگاه دوم تنزل کرده است.

رتبه سوم قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان به طور مشترک به کره‌جنوبی و آلمان تعلق گرفته و ایتالیا و فنلاند نیز جایگاه سوم را همزمان تصاحب کرده‌اند.

این فهرست همچنان تا رتبه هشتم در انحصار اروپایی‌ها از جمله اسپانیا، لوکزامبورگ، دانمارک، سوئد، فرانسه، سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند، اتریش است.

گذرنامه امارات عربی متحده با قرار گرفتن در رتبه ۱۸ جهان، قدرتمندترین در خاورمیانه است.

این گذرنامه در رتبه‌بندی پیشین بیستم بود. دارندگان این گذرنامه می‌توانند آزادانه به ۱۷۱ کشور سفر کنند.

در میان کشورهای خاورمیانه، گذرنامه اسرائیل ۲۵ام، کویت ۵۷ام، قطر ۵۸ام، بحرین ۶۳ام، عمان ۶۴ام و عربستان سعودی ۶۶ام است.

دکمه بازگشت به بالا