ماجرای چک صد میلیون دلاری که شیخ زاید به شاه داد

آخرین بخش از خاطرات محمد یگانه، رییس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و وزیر آبادانی و مسکن در دولت پلهوی به موضوع صدور گاز ایران به شوروی در زمان ابتهاج و پرداخت چک صد میلیون دلاری حاکم امارات به شاه ایران برای مقابله با انقلاب اسلامی پرداخته است.

رئیس کل بانک مرکزی محمد یگانه و وزیر دارایی حکومت پهلوی، در کتاب خاطراتش که توسط مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد منتشر شده به نمونه‌ای از حمایت شیخ زاید از شاه، اشاره کرده است.

ماجرای چک صد میلیون دلاری که شیخ زاید به شاه داد
محمد یگانه رئیس کل بانک مرکزی

محمد یگانه می‌نویسد:

یکی از کمک‌های شیخ زاید به شاه ، چک یکصد میلیون دلاری او به شاههنشاه أریامهر ” محمد‌رضا پهلوی ” در آستانه پیروزی انقلاب بود.

این چک به صورت کاملاً سری در زمان کابینه «شریف امامی» ارائه گردید و تصور شیخ امارات این بود که مردم ایران به خاطر «کمبود نان» انقلاب کرده‌اند و حمایت مالی از شاه می‌تواند سبب رسیدگی به مردم شود.

شیخ زاید بسیار متمول بود و از این رو دولت امارات به سفیر خود در تهران پیغام داد چک 100 میلیون دلاری شیخ زاید را که به اسم «محمد‌رضا شاه پهلوی» نوشته شده به وی تحویل دهد.

این دستور اجرا شد و شاه نیز چک را به شریف امامی داد و به او گفت «این را ببرید و با نظر وزارت اقتصادی و دارایی به مصارف لازم برسانید. در آن زمان من وزیر دارایی بودم

پی‌نوشت: 100 میلیون دلار در سال 1978، با محاسبه تورم، ارزشی معادل 410 میلیون دلار سال 2020 را داشته است

شيخ مرحوم زايد گفت :

موسسه مطالعات و پژوهش هاي سياسي
شیخ زاید بن سلطان آل نهیان

داستانش حالانمی دانم شما از کجا اطلاع پیدا کردید راجع به این موضوع، البته این یکی از موضوع های بسیار محرمانه و سری است.

دکمه بازگشت به بالا